TETRA NEDİR ?Tetra

TErrestrial Trunked RAdio (TETRA), Avrupa Telekomünikasyon Standardizasyon Enstitüsü ETSI tarafından tanımlanmış olan bir açık, sayısal trunk telsiz standardıdır.

Kullanıcılar, Üreticiler, Operatörler ve Telekomünikasyon Kurumlarından oluşan tüm ilgili taraflar adına karar alabilecek bir forum oluşturmak amacıyla “TETRA Memorandum of Understanding” (MoU) kurulmuştur. Tetra Teknolojisinin Misyonu ve bulunduğu pozisyon gereği Tetra Mou, 2012 Yılında Kritik Haberleşme Derneği ( TCCA Tetra Critical Communication Association ) olarak faaliyetlerine devam etme kararı almıştır. Günümüzde TCCA 38 ülkeden 160 dan fazla kuruluşu temsil etmektedir.

Tetra günümüzde Avrupa Telekomünikasyon Standardizasyon Enstitüsü, ETSI, tarafından normları tanımlanmış sayısal telsiz standardı olup Avrupa devletlerince de % 100 benimsenmiş bir standart olma niteliğini kazanmıştır. TETRA, ETSI´nin Özel Mobil Telsiz (PMR :Private Mobile Radio) ve Ortak Paylaşımlı Mobil Telsiz (PAMR: Public Access Mobile Radio) ağları için desteklediği tek sayısal açık telsiz standardıdır ve profesyonel telsiz sektöründe rekabete dayalı geniş bir pazar yaratmaktadır. Kullanıcıların, cihazlarınıi farklı üreticilerden temin edebilmesine imkan veren “uyumlu donanım” avantajı mevcuttur.

Gerek özel, gerekse kamu sektöründe yer alan profesyonel telsiz kullanıcılarının, TETRA standardını ve sunduğu çok geniş kapsamlı özellikleri incelemesi ve gelecekteki TETRA uygulamalarını şimdiden planlamaları önerilmektedir.

Tetra iletişim sistemi Analog dan Digital Telsiz sistemlerine geçişi destekler yapıda gerekli gateway bağlantılarını desteklemekte ve sorunsuz bir geçiş imkanı sağlamaktadır

TETRA OVER IP ToIP ? % 100 IP TABANLI YAPI

Mevcut IP Şebekeler ( Internet, Intranet, LAN ) üzerinden Tetra altyapılarının haberleşmesi temeline dayalı çözümdür. PC tabanlı network altyapıları kullanıldığından ekipman temini ve kurulum kolaylığı sağlar. Sistem bileşenleri ağ içerisinde bağımsız olarak farklı illerde konumlandırılabilir.

TetraFlex ®ANALOG’TAN SAYISAL’A GEÇİŞ YOLU

TetraFlex ® Akıllı, Esnek, Ölçeklenebilir ve Ekonomik TETRA Sistemi

TetraFlex ® Benzersiz ve sürekli gelişen TETRA standardı özelliklerine sahip bir Dünya markasıdır. TetraFlex ® Geniş özellikli, nitelikli ve kaliteli haberleşme ihtiyacı duyan sektörler ve kamu hizmetleri için geliştirilmiştir. TetraFlex ® İhtiyaçları artan ve gelişen kullanıcı kitlesine göre genişletilebilir bir mimaridedir, TETRA Teknolojisinin sağladığı tüm imkanları kompakt bir şekilde edinmenin en kolay yoludur. TetaFlex Single Site to Nationwide IP Altyapı Mimarisinin uzmanıdır.

AKILLI

TetraFlex ® TETRA Sayısal Telsiz haberleşmesi için doğru bir seçimdir,Tek veya çok siteli sistem gerekliliğinde, Analog’tan Sayısala geçişte genişlemeye uygun bir altyapıdır. TetraFlex ® % 100 IP tabanlı teknolojisi ile site kontrol ünitesi, baz istasyonu, Kullanıcı arayüzü, Kayıt ve Kontrol Bilgileri ve Altyapı kullanım parametrelerini istenilen yerden kontrol edebilme ve IP olarak sistemlerin, Telefon hatlarının ve kayıt kontrol ünitelerinin birbirleri ile haberleşme özelliğini standart olarak sunar.

ESNEK

Kapsamlı ürün programı ile DAMM dış mekanlara monte edillebilen baz istasyonu TetraFlex ® i geliştirmiştir. Tek ve çok siteli çalışmaya uygun mimariye sahip küçük ebatlı ürün, bina içleri, üretim sahaları, haberleşmenin yoğun olduğu istasyon ve hava meydanları için ideal bir tasarıma sahiptir. Küçük boyutları ve hafif yapısı baz istasyonunu bina üstlerine, içlerine, araçlara, gemilere ve hatta motorsikletlere dahi acil durumlarda kullanılmak için monte edilebilme imkanı sağlamaktadır.

ÖLÇEKLENEBİLİR

TetraFlex ® Dünya’nın Lokal alanlarda kullanım kolaylığı ile en ünlü ve akıllı TETRA iletişim çözümü haline gelmiştir Son geliştirme çalışmaları ile TetraFlex ® bunun ötesinde yer alır hale gelmiştir, Müstakil olarak kullanılabilmesi yanısıra çok siteli çözümlerin bir sitesi olarakta çalışabilmektedir. İhtiyacın Tek siteli çözümlerle karşılananamaması durumunda TetraFlex ® kolaylıkla çok siteli ve çok taşıyıcılı hale getirilebilmektedir. TetraFlex ® Kullanıcı ihtiyaçlarına göre kolaylıkla ölçeklenebilir esnek bir TETRA iletişim sistemidir.

SEKTÖREL ÇÖZÜMLER

TetraFlex ® Metro ve Tren güzergahları, Havalimanları, Madenler, Enerji Üretim Tesisleri, Kent Güvenliği ile ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları olan Polis, İtfaiye, Sivil Savunma ve Sağlık teşkilatları için güvenli haberleşme çözümü olarak sunulmaktadır, her sektöre özel tasarlanmış yazılım ve donanımlarla kullanıcı ihtiyaçlarına tam cevap vermektedir.

EKONOMİK

Benzer özellkleri ve performansı sunan muadilleri ile kıyaslandığında TetraFlex ® Fiyat / Performans açısından geniş ara önde yer almaktadır.

TETRA SİSTEM BİLEŞENLERİ

Tetra Network Components

TETRA AĞ YAPISI

Tetra Network Components

Tetra Sayısal Telsiz Sistemi Ürünler

Tetra Sayısal Telsiz Sistemi Yazılımlar

Tetra

Tetra Sayısal Telsiz Haberleşme Sistemleri